Recenze knihy Rozbřesk

Recenze knihy Stephenie Meyerová: Rozbřesk

A je tu závěrečný díl tetralogie Twilight. Po Stmívání, Novém měsíci a Zatmění přichází na řadu Rozbřesk. Nejočekávanější, nejobsáhlejší a možná nejzajímavější. Dokonce se dočkáme i celé jedné třetiny vyprávěné z pohledu Jacoba. Nejprve je však v roli vypravěče Bella, jak jsme zvyklí.

Přestože jsme v podstatě na konci Twilight ságy, tento konec začíná svatbou. Tak barvitě vylíčenou, až máte pocit, že jste skutečně přítomni a že jste v životě nic hezčího neviděli. A to včetně nevěsty Belly, kterou si vzala do parády Edwardova sestra Alice. Kapitola, v níž si Edward a Bella řeknou své „ano", patří snad k nejdojemnějším a nejpůsobivějším v celé sáze.

Po romantické svatbě samozřejmě následují líbánky. Novomanželé je tráví sami na odlehlém ostrově - Bella má totiž slíbený ještě jeden lidský zážitek před tím, než bude proměněna v upírku... Nikdo však nepředvídal, že v důsledku jeho plnění otěhotní.

Edward Bellu žádá, aby podstoupila interrupci, ta se ovšem dítěte vzdát nechce. Jenže nosit v sobě malého upíra, který roste neuvěřitelně rychle a který pomalu bere své matce život, není žádná legrace. A tady už dostává slovo Jacob, nějakou dobu sledujeme události jeho očima. To nejspíš ocení hlavně jeho obdivovatelky, ale ani ostatním čtenářům, respektive čtenářkám by to nemělo nijak vadit. Když už nic jiného, tento nový pohled je přinejmenším zajímavý. Navíc pronikáme zase o trochu víc do útrob vlkodlačího světa a jsou nám odhaleny Jacobovy myšlenky.

Bellino těhotenství tedy vůbec není jednoduché a všem je jasné, že ho Bella jako člověk nemůže přežít... Jako upírka však ano. Její srdce přestává bít a ona se probouzí jako někdo úplně jiný.

"Slyšela jsem, jak Alice vyšuměla z místnosti. Slyšela jsem šustění látky, jak se pohybovala a jak se vrstvy tkaniny třely o sebe. Slyšela jsem tiché bzučení světla visícího ze stropu. Slyšela jsem slabý vítr opírající se venku do stěn domu. Slyšela jsem všechno. (...) Všechno bylo tak jasné. Ostré. Definované. Bílé světlo nad mou hlavou bylo stále oslnivě zářivé, a přesto jsem jasně viděla jednotlivá žhnoucí vlákna žárovky. Viděla jsem každou barvu duhy, a na samém kraji spektra jsem spatřila osmou barvu, kterou jsem neuměla pojmenovat"

Všechno je pro Bellu nové. Obrazy jsou jasnější, zvuky slyšitelnější, emoce silnější, pohyby snadnější, myšlenky rychlejší. Pokud jste až dosud četli všechny díly pečlivě, víte toho o vlastnostech upírů mnoho. Ovšem „zažívat" je prostřednictvím jednoho z nich vás musí uchvátit. Celý příběh najednou získává úplně nový rozměr.

Jenže stále není konec. Zbývá tu pár nezodpovězených otázek. Jak se bude dál vyvíjet osud napůl lidské, napůl upíří holčičky Renesmé, jejíž nepřirozeně rychlý růst se nezastavuje? Jak si povede Bella jako novorozená, a tudíž krvežíznivá upírka? Bude muset přerušit styky s milujícími rodiči, aby neohrožovala jejich bezpečí? A jak budou na celou situaci pohlížet vlkodlaci? Má ještě vůbec Bellino přátelství s Jacobem nějakou šanci na přežití? A co když se do toho navíc vloží Volturiovi, přesvědčeni, že Bellina dcera Renesmé je nebezpečné upíří dítě, které nemohou nechat naživu?

A pak je tu ta nejdůležitější otázka: jak to vlastně celé dopadne? Možná budete mile překvapeni, možná ne. Tak či tak pro nás Stephenie Meyerová přichystala strhující závěrečný díl. Rozbřesk je asi nejrozmanitější, nejemotivnější a nejčtivější z tetralogie Twilight. A třeba najdete i nějaká další nej. Nebo pro vás bude dokonce nejlepší?

Název: Rozbřesk - 4. díl
Autor: Stephenie Meyerová
Titul je zařazen do žánru: Sci-fi, fantasy
ISBN: 978-80-252-1160-1
EAN: 9788025211601
Formát: 130 x 200 x 46 mm
Počet stran: 604
Vazba: Brožovaná bez přebalu matná

Dobrá koupě této knihy zde Stephenie Meyerová - RozbřeskDobré knihy

Autor: Michaela Ordošová

Zdroj: Knihy Svět dětské fantazie