Recenze knihy Zatmění

Recenze knihy Stephenie Meyerové Zatmění

Edward se vrátil a dokonce se s Bellou zasnoubil. Že by konečně happy end? Úplná idylka to zřejmě nebude - po knihách Stmívání a Nový měsíc přichází na řadu předposlední díl Twilight ságy s názvem Zatmění a přináší nové problémy a starosti.

Blíží se maturita a s ní i Bellina proměna v upírku - Edward k tomu konečně svolil, pod podmínkou, že se ti dva nejprve vezmou. Ačkoliv by se Bella nejradši nevdávala, je tu věc, která ji trápí mnohem víc - její kamarád Jacob. Ten se těžko smiřuje s myšlenkou, že upíři udělají z Belly jednu z nich. Jednu z těch, které on sám nenávidí. Jak už jsme se dozvěděli v předchozí knize, upíři a vlkodlaci jsou naprosto odlišná stvoření, která se navzájem (bohužel pro Bellu) nemohou vystát.

Jedni i druzí však do Bellina života patří a ona se marně snaží dát tyto dva světy dohromady. Přesněji řečeno nechce ztratit svého milovaného upíra Edwarda, ale nehodlá se vzdát ani pevného pouta, které ji spojuje s vlkodlakem Jacobem. Těžce tedy nese, když před ni ti dva staví rozhodnutí, s kým stráví zbytek života. Možná máte pocit, že odpověď je jasná. Jenže Jacob pro Bellu také není úplně bezvýznamný...

"Dvě budoucnosti, dvě spřízněné duše... to je na jednoho člověka příliš. A je tak nespravedlivé, že nebudu jediná, kdo za to zaplatí. Jacobova bolest se mi zdála jako příliš vysoká cena. Uhýbala jsem před myšlenkou na tu cenu a přemítala, jestli bych váhala, kdybych Edwarda už jednou neztratila. Kdybych nevěděla, jaké to je žít bez něj. Nebyla jsem si jistá. Tu zkušenost jsem v sobě měla tak silně zapsanou, že jsem si nedokázala představit, jak bych se rozhodovala bez ní.

„Je pro tebe jako droga, Bello." Jacobův hlas byl stále něžný, vůbec ne kritický. „Už chápu, že bez něj nemůžeš žít. Je příliš pozdě. Ale já bych pro tebe byl zdravější. Nebyl bych droga; já bych pro tebe byl vzduch, slunce."

A kromě toho hrozí další nebezpečí ze strany „nevegetariánských" upírů. James byl zneškodněn již v prvním díle, s Laurentem si zase poradili vlkodlaci v Novém měsíci. Stále je tu však Victoria, toužící po pomstě, a nepřestává pronásledovat Bellu. Tentokrát si s sebou dokonce přivádí posily - celou armádu krvežíznivých novorozených upírů. Samotní Cullenovi proti nim nemají šanci a nezbývá než bojovat na jedné straně s vlkodlaky.

Zatmění je opět o trochu akčnější, zároveň ale nepřestává hrát na city a odkrývá nám minulost Edwardových sourozenců Rosalie a Jaspera a seznamuje nás ještě blíže se světem vlkodlaků. Stephenie Meyerová se v tomto díle ovšem nejvíc zabývá vztahy mezi Bellou, Edwardem a Jacobem, které jako by se zamotávaly čím dál víc... Najde se nakonec řešení nebo budou něčí city chtě nechtě raněny? Nebo se to dovíme až v následujícím díle? Kdoví.

 

Název: Zatmění - 3.díl

Autor: Stephenie Meyerová

Titul je zařazen do žánru Sci-fi, fantasy

ISBN: 978-80-252-0834-2

EAN: 9788025208342

Formát: 138 x 210 x 35 mm

Počet stran: 480

Vazba: Brožovaná bez přebalu matná

Dobrá koupě této knihy zde na Stephenie Meyerová - Zatmění Dobré knihy

Autor: Michaela Ordošová

Zdroj: Knihy Svět dětské fantazie