Životopis Stephenie Meyerove

Stephenie MeyerováStephenie Meyerová se narodila v USA 23. prosince 1973 v Hartfordu (Connecticat) Stephenovi a Candy Morganovým.
Vyrůstala ve Phoenixu státě Arizona s pěti sourozenci: Sethem, Emily, Jacobem, Paulem a Heidi (Všechny tyto jména se vyskytují v sáze Stmívání). Navštěvovala střední školu (Chaparral High School) ve Scottsdale v Arizoně a Brigham Young University v Provo stát Utah.V roce 1995 Získala (B.A.) bakaláře svobodných umění .

Stephenie potkala svého manžela, přezdívaného „Pancho", když vyrůstala v Arizoně. Vzali se roku 1994 a mají spolu tři syny, Gabeho, Setha a Eliho.Stephenie Meyerová je členem Církve Ježíše Krista svatých posledních dnů a je přesvědčenou puritánkou.

Před napsáním knihy Stmívání nenapsala žádné dílo. Chtěla jít studovat právnickou fakultu, jelikož cítila, že nemá mnoho šancí se stát spisovatelkou. Až po narození nejstaršího syna Gabeho se rozhodla začít s psaním. Předtím Meyerová pracovala jako recepční v realitní kanceláři.

Inspiraci ke své asi nejúspěšnější knize „Stmívání" získala 2 června 2003 ve snu. Byl to sen a lidské dívce a upírovi, který se do ni zamiloval, ale prahne po její krvi. Román byl dokončen během tří měsíců. Stephenie Meyerová neměla původně román Stmívání vydat, ale na nátlak své sestry dala svůj rukopis do agentury. Po devíti odmítnutích přišla nabídka od Jodi Reamer ze Spisovatelského domu. Její rukopis byl vydražen v aukci a ještě téhož roku v listopadu podepsala smlouvu na další tři knihy za 750 000 USD.
Román Stmívání byl vydán v roce 2005 v nákladu 75.000 výtisků. New York Times zařadil Stmívání na 5 místo v žebříčku nejprodávanější knihy pro děti do jednoho měsíce po jeho vydání. Stephenie Meyerová prodala práva do více jak 26 zemí světa a román dostal cenu „Nejlepší kniha roku" od prestižního časopisu Publishers Weekly.


Stmívání (Twiling) - její první román - vyšlo v roce 2005 a ještě téhož roku byla Stephenie označena za nejslibnější autorku roku. Momentálně Stephenie dokončuje úpravu textu druhého dílu, nazvaného.Příběh vypráví o obyčejné dívce jeménem Isabella Swan, která se přestěhuje z Phoneixu do klidného a deštivého Forks, kde se seznámí s podivným chlapcem-Edwardem Cullenem. Později se dovýdá děsivou skutečnost-Edward je totiž upír. I pres nebezpečí které jí hrozí se ale Edwarda nehodlá vzdát.

Nový Měsíc (New Moon) - vyšel v ČR v roce 2006. Je dalším pokračování Bellyna příběhu. Tentokrát Stephenie Bellu a Edwarda vystaví zkoušce, odloučí je od sebe. Bella i Edward to těžce nesou a když se Edward od své sestry Alice dozví že Bella se pravděpodobně zabila skokem z útesu, rozhodne se odjet do Itálie a požádat Volturiovi (nejmocnější upírská rodina) o smrt. Nakonec ho Bella s Alicí zachrání. Příběh tedy opět končí šťastně.

Zatmění (Eclipse) - původně to měl být polsední díl trilogie. Byl ale tak úspěšný, že Steph napsla ještě další pokračování. Vyšel v roce 2007 a je snad ještě napínavější, než předchozí dva. Nyní se Bella musí rozhodovat mezi láskou k upírovi Edwardovi nebo k vlkodlakovi Jacobovi. Mezitím jí o život usiluje upírka Victorie z prvního dílu z celou armádou novorozených upírů. Bellu zachraňuje Edward s rodinou i Jacob se s vou vlkodlačí smečkou. Příběh opět končí bez ztrát na životech, ale Bella se i na dále musí rozhodovat mezi upírem a vlkodlakem.

Rozbřesk - v srpnu roku 2008 byl dokončen čtvrtý díl a 25.32009 vyšel i v ČR. Je rozdělen na tři části: První - Isabella se vdala za Edwarda a po svatební cestě zjišřuje, že je nejspíš těhotná... s upírem Druhá - tentokrát příběh vypráví vlkodlak Jacob Black, který musí přihlížet jak těhotnou Bellu její dítě zabíjí Třetí - opět z pohledu Belly, která zůstala na živu a musí ochránit svou dceru před hrozícím nebezpečím.

Půlnoční slunce (Midnight sun) - Stephenie napsala ještě poslední díl k Twilight serii, ale ještě před dokončením se její dílo objevilo na internetu. Mayerová tedy odložila psaní na neurčito, protože jí velice mrzelo, jak bylo její dílo zneužito. MS by ale měl být stejný příběh jako první díl Stmívání, ale z pohledu upíra Edwarda Cullena.